Είστε εδώ

Εδεσσαϊκός - Αναγέννηση 2-2

01/02/2016
Εδεσσαϊκός Αναγέννηση 2-2

Ισόπαλο το χορταστικό ματς, αλλά τα χάλασε ο διαιτητής του αγώνα, με πολλά λάθη εκατέρωθεν
Ένα ντέρμπι από τα παλιά, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι 300 οπαδοί που βρέθηκαν στο δημοτικό στάδιο Έδεσσας, μεταξύ του τοπικού Εδεσσαικού και την Αναγέννησης Γιαννιτσών. Το τελικό 2-2 τα λέει όλα. Ένα αποτέλεσμα που βάζει σε μεγάλες περιπέτειες τα φιλόδοξα σχέδια των πρασίνων για άνοδο, που πλέον ελπίζουν στα πόδια άλλων για μπαράζ.
Ο Εδεσσαικός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-0, η Αναγέννηση μετά το 30' μείωσε στο σκορ και έδειξε ότι μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι και μάλιστα κατάφερε με περίσσια ψυχικά αποθέματα όχι να παραιτηθεί από το ματς, άλλα να κοιτάξει στα μάτια τον πολύ πιο έμπειρο αντίπαλο και στο τέλος να δικαιωθεί και να πάρει την ισοπαλία, λίγο πριν το φινάλε του αγώνα. Ουσιαστικά η Αναγέννηση φέτος έχει πάρει το αέρα του φιλόδοξου Εδεσσαϊκού, μιας που σε καμιά τους μεταξύ αναμέτρηση δεν έχασε. Στο πρώτο γύρο είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι ενώ στο κύπελλο τον απέκλεισε νικώντας τον στην παράταση.
Φάσεις και γκολ
Στο κοντινό σουτ του Λαφαζανίδη αποκρούει εντυπωσιακά ο Σαββουλίδης, στην επαναφορά σουτ του Μεταξά βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι μετά την απόκρουση του Σαββουλίδη και κόρνερ.
Εκτελείται το κόρνερ και ο Σκοπιανός Τόμιτσα Πετρόβ κάνει το 1-0.
Στο 10´ αντεπίθεση για την Αναγέννηση με τον Σίμο να βγαίνει μόνος απέναντι από το Κατρατσέα, να ανατρέπεται από τον Τζούρτζο και προς έκπληξη όλων ο διαιτητής Παναγιωτίδης αποφασίζει να συνεχιστεί το παιχνίδι χαρίζοντας την κόκκινη και ένα φάουλ σε δύσκολο σημείο για την γηπεδούχο ομάδα.
Στο 20´ ανάποδο φάουλ υπέρ του Εδεσσαϊκού που ξεκινά η φάση για το 2-0 με τον Παλημάνη από ελεγχόμενη θέση οφσάιτ, όπως φωνάζει ο πάγκος της Αναγέννησης, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0.
Στο 22´ κοντινό σουτ του Λαφαζανίδη φεύγει άουτ.
Στο 32´ ο Γκάρτσιος περνά από τα αριστερά πασάρει στον Σίμο που από κοντά πλασάρει μειώνοντας σε 2-1.
Στο 75´ καλό σουτ του Μεταξά από πολύ κοντά φεύγει άουτ.
Στο 85´ μακρινό φάουλ για την Αναγέννηση το εκτέλεσε ο Σωτηριάδης απευθείας ο Κατρατσέας χάνει την μπάλα και αυτή καταλήγει στα δίχτυα κάνοντας το 2-2.
Στο 93´ ο Λαφαζανίδης από κοντά σούταρε άουτ , αστόχησε και έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ταυτότητα Αγώνα
Στο ματς κρατήθηκαν 6,5 λεπτά καθυστερήσεων.
Η διαιτησία του Παναγιωτίδη (Αρέστης, Σταμανίκης) ήταν κάκιστη και πολύ λίγη για ένα τέτοιο ματς. Στο πρώτο ημίχρονο αδίκησε ολοκάθαρα την φιλοξενουμένη ομάδα, την Αναγέννηση Γιαννιτσών. Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε τα λάθη άλλα τα «μοίρασε» και για τις δύο ομάδες. Είναι αδιανόητο σε παιχνίδια με μεγάλες ιστορικές ομάδες, άσχετα με την υπάρχουσα βαθμολογική θέση τους και που έχουν ιδιαιτερότητες, να σφυρίζουν μη αξιολογημένοι διαιτητές. Το ματς λίγο έλειψε να τιναχθεί στον αέρα, με αποτέλεσμα στο τέλος να φωνάζουν όλοι! Έντονη ήταν η διαμαρτυρία των ανθρώπων της Αναγέννησης προς το πρόσωπο του στο ημίχρονο.
Εδεσσαϊκός(Ασλανίδης): Κατρατσέας, Παπουλίδης, Τζουρτζος, Πετροβ Τομιτσα, Παπαηλίας, Πουπης, Χοντζιας, Παλημάνης, Λαφαζανίδης, Μεταξάς, Σαββαϊδης. "επαιξαν και οι Μπαμπαλής, Χωραφάς
Αναγέννηση Γιαννιτσών (Μητσάκης): Σαββουλίδης, Κοκκινίδης, Ξανθόπουλος, Χαραβιτίδης, Βασιλείάδης, Ζαφειρίου, Ουρούντζι, Σωτηριάδης, Γκάρτσιος, Σίμος, Κυζερίδης.
Έπαιξαν και οι Ασλανίδης, Αλεξανδρίδης, Λαζαρίδης.

Ευχαριστούμε για το ρεπορτάζ τον Γιώργο Χατζηχρήστο και τις «Ματιές Πέλλας», καθώς και για τις φωτογραφίες τον σούπερ μάχιμο Πέτρο Σαρακινίδη.