Είστε εδώ

Πρωταθλητές ΕΚΑΣΚΕΜ οι Έφηβοι του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών

31/03/2024

Στην κορυφή της ΕΚΑΣΚΕΜ βρίσκονται οι Έφηβοι του Μέγα, που κέρδισαν στον τελικό το Φίλιππο Βέροιας, με 66-61.

MVP του τουρνουά ανακηρύχτηκε ο Σωτήρης Δημάκας.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Γκαντίδης Μ.
Δεκάλεπτα: 11-14, 28-40, 46-50, 61-66.

Μέγας Αλέξανδρος (Κασιμίδης, Κυριαζής): Κουτσουράς (6), Τσαλκαντής, Παπαδόπουλος Κ (22), Στόιτσης (12), Ιακωβίδης (9), Δημάκας (17), Πολιούδης, Φιλογλίδης, Δημητριάδης, Αναστασίου, Στεφανίδης
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Κακαλές (4), Σαράντης (6), Χονδροματίδης (11), Δουλάλας (25), Προκοπίδης (8), Σταυρακίδης, Σαμαράς (7), Καραγιάννης

Παρακολουθήστε τον αγώνα, όπως μεταδόθηκε ζωντανά από το Πέλλα 24

Ιστορία με «χρυσά γράμματα» έγραψε η ομάδα μπάσκετ του «Μεγάλου Αλεξάνδρου» Γιαννιτσών
Η εξέλιξη του αγώνα:
Στο 1ο 10λεπτο ο «Μέγας Αλέξανδρος», τυπικά φιλοξενούμενος, με τον αέρα του νικητή μπήκε στο γήπεδο, περνώντας από την αρχή μπροστά στο σκορ με εύστοχα σουτ και δυνατή άμυνα, προηγήθηκε με 11 – 14.
Στο 2ο 10λεπτο η ομάδα του «Μ. Αλεξάνδρου» πάτησε το γκάζι, συνέχισε να πιέζει και να αυξάνει το προβάδισμά της, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων με σκορ 28 – 40.
Στο 3ο 10λεπτο ο «Φίλιππος Βέροιας» ανέβασε την πίεση και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Η ομάδα όμως του «Μ. Αλεξάνδρου», παρέμεινε ψύχραιμη και μεθοδική, απαντώντας με εύστοχα σουτ και δυναμική άμυνα. Κατάφερε να κρατήσει το σκορ στο τέλος του 3ου 10λεπτου στο 46 – 50.
Στο καθοριστικό 4ο 10λεπτο, η ομάδα όμως του «Μ. Αλεξάνδρου» έδειξε… μέταλλο, αγωνιζόμενη με πάθος και αυτοθυσία. Διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα που είχε αποκτήσει και, παρά την σθεναρή αντίσταση του άξιου αντιπάλου της, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλο και τη νίκη με τελικό σκορ 61 – 66.

Γιάννης Κασιμίδης: Ιστορική στιγμή για την ομάδα μας!
Αμέσως μετά τον θρίαμβο της ομάδας, ο προπονητής της Γιάννης Κασιμίδης, εμφανώς ικανοποιημένος τόσο από το αποτέλεσμα και την κατάκτηση του τροπαίου, όσο και για τον συνολικό απολογισμό της χρονιάς για την ομάδα, έκανε την παρακάτω δήλωση: «Η νίκη αυτή αποτελεί μια ιστορική στιγμή για την ομάδα μας, καθώς για πρώτη φορά κατακτά το τρόπαιο του Final Four Εφήβων. Ήταν το αποτέλεσμα της σκληρής δουλειάς, της αφοσίωσης και του ταλέντου των αθλητών μας. Όπως βέβαια και η επιβράβευση της εξαιρετικής δουλειάς του προπονητικού επιτελείου και της διοίκησης της ομάδας. Η νίκη αυτή αποτελεί πηγή περηφάνιας για όλους τους φιλάθλους της ομάδας μας που την στήριξαν με πάθος και ενθουσιασμό. Ευχαριστούμε θερμά τους αθλητές μας, το προπονητικό επιτελείο, τη διοίκηση και τους φιλάθλους μας για την αμέριστη υποστήριξη».

Νωρίτερα, ο Πιερικός-Αρχέλαος Κατερίνης κατέκτησε εύκολα την τρίτη θέση, επικρατώντας στο μικρό τελικό με αντίπαλο την Κούπα Κιλκίς με το ευρύ σκορ 72-27.